Co to jest niedoczynność tarczycy

Co to jest niedoczynność tarczycy

            Niedoczynność tarczycy to choroba, która dotyka coraz więcej młodych ludzi, w tym 5% dorosłych kobiet oraz około 1% mężczyzn. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, ale w dzisiejszych czasach jak nigdy wcześniej można zaobserwować wyraźny wzrost zachorowań także u młodzieży, a nawet dzieci. Niedoczynność tarczycy to choroba, która spowodowana jest niewystarczającą ilością lub brakiem specjalnych hormonów, które nieustannie produkuje gruczoł tarczycy. Objawy choroby są bardzo różne i z reguły w dużej mierze uzależnione od stanu zdrowia pacjenta. Bardzo często łączone są również z innymi chorobami.

Czym jest tarczyca?

            Tarczyca to organ znajdujący się w okolicach tchawicy, który w dużej mierze odpowiedzialny jest za wytwarzanie hormonów kontrolujących przemianę materii wewnątrz organizmu oraz wzrosty i spadki naszej wagi. Hormony te nazywane są trijodotyroniną, w skrócie T3, oraz tyroksyną, czyli T4. Dodatkowym hormonem wytwarzanym przy okazji prawidłowej pracy tarczycy jest kalcytonina. Aby jednak tarczyca mogła poprawnie wytwarzać dane hormony, niezbędna jest duża ilość jodu pobieranego z powietrza oraz pokarmu przyjmowanego do organizmu i hormon TSH odpowiadający za jej prawidłową pracę.

Rodzaje niedoczynności tarczycy

            Niedoczynność tarczycy możemy podzielić na dwa rodzaje — subkliniczną, czyli tak zwaną utajoną oraz pełnoobjawową, nazywaną inaczej kliniczną. Zobacz ofertę na https://www.allecco.pl/

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy — to niedoczynność, której objawy we wczesnym stadium choroby są niewidoczne, i które bardzo ciężko jest zdiagnozować oraz przypisać do tej choroby. Zaliczają się do nich ciągłe zmęczenie, łamliwość lub wypadanie włosów, rozdwajające się i słabe paznokcie, ciągłe zmęczenie, spadki i częste zmiany nastroju, a nawet depresja. Taki rodzaj niedoczynności tarczycy może ukrywać się latami, do momentu podniesienia wagi naszej wagi do stopnia, w którym tarczyca nie daje rady poprawnie pracować i jest zbyt mała względem naszej masy ciała. To właśnie wtedy następuje bardzo szybki wzrost wagi, nawet do 20 kilogramów w czasie jednego miesiąca oraz pogorszenie stanu zdrowia, w tym wyników badań morfologicznych. Warto takie badania powtarzać często, aby kontrolować swój stan hormonalny, ponieważ w przypadku subklinicznej niedoczynności tarczycy stan naszego zdrowia może się diametralnie zmienić z miesiąca na miesiąc.

  • Pełnoobjawowa niedoczynność tarczycy — to rodzaj niedoczynności ujawniający się na różne sposoby, w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Chorzy bardzo często skarżą się na trudności z koncentracją, problemy z zapamiętywaniem prostych rzeczy, bóle głowy, duży przyrost wagi, obniżone libido, uczucie ciągłego zimna czy nawet łamliwość i masowe wypadanie włosów.Taki rodzaj niedoczynności łączy się bardzo często z innymi chorobami, na przykład układu rozrodczego czy impotencją.

Leczenie niedoczynności tarczycy

            Leczenie niedoczynności tarczycy w dużej mierze opiera się na stałym i regularnym przyjmowaniu specjalistycznych leków zawierających hormony tarczycy i uzupełniających ich niedobór. Stężenie gramaturalne leku wysoce uzależnione jest od konkretnego przypadku danego pacjenta i dobierane est indywidualnie przez lekarza endokrynologii.