Czy warto stosować probiotyki?

Czy warto stosować probiotyki?

Na półkach aptecznych możemy znaleźć wiele preparatów określanych mianem probiotyków (https://www.apteka-rozana.eu/probiotyki.html). Niektóre z nich posiadają status leku, inne z kolei to suplementy diety. Często możemy się zastanawiać, czy tego rodzaju produkty są nam w ogóle potrzebne. A jeśli już uznamy ich zakup za konieczny, kolejne pytanie brzmi: który probiotyk będzie dla nas najlepszy?

Co to są probiotyki?

Terminem probiotyki określa się żywe kultury bakterii lub drożdże, które w pożyteczny sposób wpływają na ludzki organizm. Ich działanie odbywa się w przewodzie pokarmowym poprzez stymulację układu odpornościowego oraz utrzymywanie właściwej flory jelitowej. Bronią nas one przed atakiem patogennych mikroorganizmów. Najpowszechniej występującą grupą kultur bakteryjnych są bakterie kwasu mlekowego. Można je znaleźć w naturalnie fermentowanych produktach mlecznych (maślanka, jogurt, kefir), czy kiszonych warzywach (kapusta kiszona). W aptekach preparaty probiotyczne możemy nabyć w postaci leku, bądź suplementu diety. Dostępne są one w postaci saszetek, kapsułek albo kropli doustnych.

Kiedy zażywać probiotyki?

Głównym powodem, dla którego zalecane jest stosowanie probiotyków jest antybiotykoterapia. Zażywa się je zarówno w czasie, jak i przez pewien okres po przyjmowaniu antybiotyku. Poza tym warto podawać probiotyki przy zakażeniach rotawirusami, czy w przypadku dolegliwości związanych z trawieniem. Profilaktycznie wskazane jest również ich branie przed i w czasie podróży do egzotycznych krajów.

Lepszy lek czy suplement diety?

Każdy produkt apteczny zarejestrowany jako lek gwarantuje określoną przez producenta zawartość składników, które są wymienione na opakowaniu. W przypadku probiotyków mamy pewność obecności w preparacie określonego szczepu oraz liczby bakterii. Ponadto produkt leczniczy daje gwarancję skutecznego działania występujących w nim kultur bakteryjnych, aż do upływu daty jego ważności. Inna kwestia dotyczy badań kontrolnych w zakresie bezpieczeństwa, którym jest poddawany każdy lek, a co nie obejmuje suplementów diety. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, w okresie leczenia np. antybiotykami wskazane jest raczej zażywanie preparatów leczniczych, suplementy diety oraz żywność specjalnego przeznaczenia warto natomiast stosować na co dzień w celach profilaktycznych.

Przy współpracy: https://www.apteka-rozana.eu/