Rozwój płodu tydzień po tygodniu w drugim i trzecim trymestrze

Rozwój płodu tydzień po tygodniu w drugim i trzecim trymestrze

Okres, w którym dziecko rozwija się w brzuchu matki jest niezwykle interesujący. Tempo procesów i zmian, jakie zachodzą naprawdę zaskakują. W poprzednim artykule opisany został pierwszy trymestr, a więc czas niezwykle intensywnego rozwoju płodu. Jak rozwija się dziecko w drugim i trzecim trymestrze?

12. tydzień ciąży – dziecko ma już około 10 cm i waży około 50 g. Ciało pokrywa się meszkiem, który reguluje temperaturę. Rozwija się aparat słuchowy, układ nerwowy zaczyna pracować. Dziecko może poruszać główką w górę i w dół.

16. tydzień ciąży – przyszła mama może odczuwać pierwsze ruchy, ponieważ dziecko ma już ukształtowane ręce i nóżki. Może więc poruszać nimi, zginać je, kopać i przewracać się z boku na bok.

17. tydzień ciąży – na palcach pojawiają się linie papilarne, dziecko zaczyna słyszeć, w okolicy brwi pojawiają się pierwsze włosy. Dziecko waży około 150 g i mierzy około 25 cm, kiedy jest wyprostowane.

20. tydzień ciąży – na języku tworzą się kubki smakowe, rozwijają się komórki nerwowe odpowiedzialne za pracę poszczególnych zmysłów. Dziecko zaczyna mieć swój rytm dnia.

22. tydzień ciąży – dojrzewają płuca, malec ćwiczy oddychanie poprzez wciąganie płynu owodniowego do płuc.

25. tydzień ciąży – powieki zaczynają się otwierać, formuje się siatkówka oka. Brwi i rzęsy są już całkowicie rozwinięte.

26. tydzień ciąży – na powierzchni mózgu zaczynają formować się fałdy i bruzdy, dziecko przyjmuje pozycję embrionalną, czasem ustawia się już główką w dół.

29. tydzień ciąży – dziecko ma otwarte oczy podczas dnia i zamknięte w trakcie snu. Pojawiają się tęczówki.

30. tydzień ciąży – dziecko umie już obracać główkę na boki. Jego waga to około 1800 g, a wzrost ok. 30 cm bez wyprostowanych nóżek. Nadal ćwiczy oddychanie poprzez wciąganie płynu owodniowego, przez co płuca stają się silniejsze.

32. tydzień ciąży – rozwija się własny układ immunologiczny, który chronił będzie dziecko przed drobnymi infekcjami, gromadzi się tkanka tłuszczowa, dzięki czemu skóra nie jest już tak cienka i nie przebijają przez nią żyły. W efekcie tego jest lekko zaróżowiona, a nie czerwona.

34. tydzień ciąży – znika meszek, który pokrywał ciało malca. Wraz z płynem owodniowym jest przez dziecko połykany, wskutek czego powstanie smółka.

36. tydzień ciąży – dziecko dojrzało do porodu, co oznacza, że nie ma zagrożenia, jeśli urodzi się teraz.

37. tydzień ciąży – dziecko waży około 3 kilogramy i mierzy około 50 cm. Jest w pełni ukształtowane.

A na koniec polecajka:

Tonik do twarzy Organicseries oraz Zestawy prezentowe BeautySpaExpert